Unnaryds Hembygdspark, Unnaryd 2021-07-15
ANNA-LENA BRUNDIN OCH JAN SIGURD
Piaf, Cornelis & eget i Unnaryd
Hembygdsföreningen Unnaryd-Jälluntofta ger en livekonsert.
Cornelis, Edith Piaf, Chet Baker, Fritiof Nilsson Piraten, Carlos Gardel och Elis Regina – vad har de gemensamt? Jo, de berättar historier – och de gör vi med. Med våra hjältars assistans för vi traditionen vidare. Skratt, gråt och svada
Anna-Lena Brundin blev folkkär som Carina i teveserien Daily Live och som mamma i julkalendern Mysteriet på Greveholm. Senaste rollprestationen var i filmen En man som heter Ove. Hon har skrivit böcker och spelat in cd-skivor, sjungit Edith Piaf och ståuppat.
Jan Sigurd jobbade med Monica Zetterlund på 90-talet samt representerade SVT i Montreux med Två och en halv flygel. Idag växlar han mellan rollen som författare och artist – vid pennan, mikrofonen och pianot.
”Brundin och Sigurd har ett inkluderande och varmt tilltal som träffar rätt hos publiken … den här showen fungerar som uppåttjack.”
Trelleborgs Allehanda
Biljettsläpp inom kort.
Information
Var: Unnaryds Hembygdspark, Unnaryd
När: 2021-07-15 19:00
Länkar: