Varbergs Teater, Inställt 2020-11-29
CORNELIA BESKOW & MAGNUS SVENSSON
INSTÄLLT
Konserten är inställd.
Arrangören har valt att ställa in konserten på grund av nya restriktioner rörande smittspridningen av Covid-19 i Halland.
Här kan du läsa mer om de nya restriktionerna.
Sånger vid havet
Havet, med dess krafter och skiftningar bildar tråden i Cornelia Beskows och Magnus Svenssons program som inleds med just titelverket – Sånger vid havet. Cornelia Beskow, utbildad vid Operaakademiet i Köpenhamn och Operahögskolan i Stockholm fick sitt genombrott som Siegliende i Wagners Valkyrian på Kungliga Operan 2017. Samma år vann hon samtliga fyra priser i världens största Wagnertävling och i januari gjorde Cornelia Beskow sin internationella debut som Elsa i Lohengrin av Wagner på Staatsoper i Wien.
Magnus Svensson är en mångsidig musiker med romanskonsten som specialitet. Han är konstnärlig ledare för Stockholms Konserthus Romansserie och framträder där med några av våra främsta svenska världssångare men även internationella storheter.
Program
Gösta Nystroem – Sånger vid havet
Ture Rangström – Mälarlegender (piano solo)
Hélène Tham – Svanen, ur Sånger för en röst och piano
Ernest Chausson – Poème de l’amour et de la mer
Konserten ingår i Kammarmusikkatalogen som är ett samarbete mellan:
Musik i Syd, Länsmusiken i Kalmar, Musik Hallandia/Region Halland, Musik i Bleking/Region Blekinge
Information
Var: Varbergs Teater, Inställt
När: 2020-11-29 19:00
Länkar: